Čakra a endokrinní systém - šišinka:

Žlázovou spojnicí korunní čakry je šišinka, tělísko o velikosti hrášku, skryté hluboko v mozku, o němž se lidé dříve domnívali, že k ničemu neslouží. V sedmnáctém století jí francouzský filozof René Descartes prohlásil za sídlo duše a nejnovější vědecký výzkum tuto žlázu spojil s tvorbou alantoinu a se seřizováním tělesných "vnitřních hodin". Melatonin je předmětem intenzivního vědeckého zájmu také proto, že možná zabraňuje stárnutí, a měl by též ovlivňovat podvěšek mozkový, štítnou žlázu, nadledvinky a gonády, i když zatím nikomu není jasné jak a proč. Tak jako korunní čakra, která představuje řídící centrum v soustavě čaker jakožto celku, i šišinka řídí náležité fungování našeho tělesného, citového a rozumového já.

 

Základní informace

Čakra a umístění: korunní - vrcholek hlavy 
Sanskrtský název a význam slova: Sahasrára - bílá
Související téma: jasnovědění a boží vedení
Spřízněná barva: fialová, zlatá, bílá
Hlavní oblast působení: duchovní konání
Spřízněná žláza: šišinka
Spřízněné části těla: vrchní část lebky, kůra mozková, kůže
Element a vládnoucí planeta: myšlenka, kosmická energie, Uran
Astrologické souvislosti: Vodnář
Spřízněný smysl: mimo osobní já
Vůně, oleje: levandule, kadidlo, růžové dřevo
Krystaly: ametyst, křišťál, diamant
Zvířata a archetypy: žádné, guru/egocentrik
Tělesné dysfunkce: citlivost na znečištění, chronické vyčerpání, epilepsie, Alzheimerova choroba
Emocionální dysfunkce: deprese, obsesivní myšlenky, zmatenost
Spřízněná svátost: poslední pomazání
Potraviny: žádné - půst
Věk a životní postup: žádné - nesobectví

 

Charakter korunní čakry

Poslední z hlavních čaker se nachází na temeni hlavy a vypadá jako stropní ventilátor zbarvený do zářivé purpurové barvy. Korunní čakra je v čakrovém systému lidského těla nejvyšší. Má nezastupitelnou úlohu pro jasnovidnost neboli "jasné vědění", což je schopnost přijímat myšlenky, informace a inspiraci od Boha nebo z kolektivního nevědomí. Lidé, kteří dokážou této schopnosti využít, mohou čerpat z nekonečné studnice nápadů a inspirace vesmíru.

 

Korunní čakru ovlivňují myšlenky a pocity týkající se těchto oblastí:
* Bůh - jestli k němu máte blízko nebo jste se mu odcizili, jestli máte ke Stvořiteli neutrální vztah nebo jestli se na něj zlobíte.
* Náboženství nebo duchovnost - pokud máte negativní zkušenosti s tradičním náboženstvím, vaše zloba a neschopnost odpustit mohou způsobit, že se korunní čakra uzavře.
* Božské vedení - náš postoj k přijímání pokynů a inspirace z univerzálního zdroje. Některé lidi představa, že by jim někdo "říkal", co mají dělat, upřímně děsí, i kdyby to měl být Bůh nebo kolektivní nevědomí.
* Víra - naše ochota nebo neochota přijímat informace z vyšších sfér, tzn. bez toho, abychom věděli, odkud jsou.

Čistá korunní čakra nádherně září sytým odstínem purpurové barvy oživované čistě bílými odlesky diamantu. Pokud je zablokovaná nezpracovanými emocemi nebo negativními myšlenkami ohledně následování vyššího principu, Boha nebo negativními zkušenostmi s náboženstvím, má barvu noční oblohy. Naštěstí všechny čakry poměrně rychle reagují na očistné techniky.